nauka języków w biznesie

kursy dla dorosłych

także dla dzieci

i kursy maturalne


Zajęcia językowe online - czy warto? | 20 lipca 2020

Pandemia przyspieszyła decyzje o prowadzeniu zajęć językowych online. Wiele osób uważa, że to ostateczność i odkłada decyzję o zapisaniu się na kurs prowadzony za pośrednictwem komunikatora internetowego. Z pewnością zajęcia prowadzone przez Internet różnią się od regularnych zajęć w szkole, ale niekoniecznie na niekorzyść zajęć internetowych. Wprawdzie lista wad zawiera kilka pozycji, ale to zalety zdają się przeważać.

Wady

Do wad na pewno zalicza się brak aspektu społecznego lekcji, czyli osobistego kontaktu z lektorem i innymi uczestnikami, mniej zobowiązujący strój oraz brak konieczności wyjścia z domu i przemieszczania się do szkoły. Nie ma tu kontaktu z ludźmi, zwykłych codziennych sytuacji społecznych. Takie "wyjście" wprowadza zmianę w życiu, odrywa nas od codzienności, może być ważne dla dobrostanu osób o wysokiej potrzebie kontaktów społecznych.

Brak bezpośredniego kontaktu z lektorem i fizyczny dystans podczas lekcji online mogą wywołać poczucie, że takie lekcje są mniej ważne i mniej poważne niż w szkole - skoro nie ma obok mnie nauczyciela, nie muszę się starać. Takie rozprężenie wpływa na spadek motywacji do nauki i skuteczność.

Konieczne jest dobre łącze internetowe, aby lekcja przebiegała sprawnie.

To, co dzieje się w domu w czasie lekcji może niewątpliwie rozpraszać i utrudniać skupienie się.

Zalety

Czas poświęcony na dojazd do szkoły i przygotowanie się do wyjścia z domu można poświęcić na dodatkową powtórkę przerobionego materiału. Ponadto jesienią i zimą dojazd do szkoły bywa nieprzyjemny ze względu na pogodę i jest argumentem za przerwaniem kursu, więc zajęcia internetowe umożliwiają naukę bez konieczności marznięcia w oczekiwaniu na autobus.

Podróż zatłoczonym tramwajem/autobusem/metrem w czasie pandemii niesie ze sobą ryzyko zakażenia koronawirusem, więc unikanie transportu publicznego może być zalecane.

Nie przychodząc do szkoły nie narażamy się na kwarantannę, w razie gdyby ktokolwiek z kursantów lub lektorów okazał się zakażony.

Dzięki kamerom internetowym lektor i kursant widzą się, a zatem nadal mamy kontakt z człowiekiem, widzimy jej/jego reakcje i emocje. Może przez komunikator, ale to nadal rozmowa!

Termin zajęć online jest ustalany indywidualnie i można tak dopasować porę zajęć, aby zagwarantować sobie spokój i ciszę w domu.

Komunikatory pozwalają na łatwe i szybkie przesyłanie materiałów, dzielenie się przydatnymi adresami internetowymi, linkami i źródłami. Czat zachowuje wszystkie przesłane pliki i wiadomości, więc łatwo wrócić do materiału z wcześniejszych zajęć.

Owszem, nauczanie online ma wady, ale wydaje się, że to zalety powinny pomóc w podjęciu decyzji o udziale w zajęciach przez Internet. Zapraszamy!

Autor: J. Sz.
Wróć

Informacje

Jeśli mają Państwo pytania prosimy dzwonić pod numer:

+48 513 005 762

lub mogą Państwo skorzystać z naszego formularza kontaktowego