nauka języków w biznesie

kursy dla dorosłych

także dla dzieci

i kursy maturalne


Nieoczywiste korzyści z nauki wymowy | 27 maja 2021

Nienaganna wymowa to ważny element nauki języka obcego, nie tylko z powodu jej znaczenia dla poprawnej komunikacji, ale też z faktu, że ćwicząc wymowę uczymy się/powtarzamy słownictwo, a korzystając z materiałów przygotowanych w podręcznikach, powtarzamy też gramatykę.


Najprostszy i najbardziej systematyczny sposób nauki wymowy to sprawdzanie poprawnej wymowy w słowniku za każdym razem, gdy poznajemy nowe słówko. W wielu słownikach internetowych zamieszczane są nagrania poprawnej wymowy. Kilkukrotne wysłuchanie i powtórzenie słówka sprawia, że skupiamy się na akcencie, poprawności dźwięków, ale też na znaczeniu słowa, co zwiększa szanse na jego skuteczne zapamiętanie.


Inny sposób nauki wymowy to wykorzystanie podręcznika do nauki języka obcego (o ile dysponujemy nagraniami). Wiele podręczników zawiera ćwiczenia przygotowane z myślą o nauce poprawnej wymowy. Zazwyczaj polegają na odsłuchiwaniu nagrań słów/wyrażeń/zdań i ich powtarzaniu oraz na analizie dźwięków. Wykonując takie ćwiczenia nie tylko uczymy się wymowy, intonacji, rytmu języka, ale też jest to kolejna szansa na używanie języka obcego. A wiadomo, że im częstszy kontakt tym większe postępy. Wyrażenia i zdania w takich ćwiczeniach są często skupione wokół jednego tematu i dzięki temu utrwalamy/poznajemy słownictwo.


Dzięki robieniu ćwiczeń wyrabiamy w sobie nawyk zwracania uwagi na poprawną wymowę, ale też pracujemy nad ogólną znajomością języka obcego. Mam nadzieję, że teraz już nikt nie ma wątpliwości, że nauka wymowy to doskonała okazja do całościowej nauki języka obcego.


Autor: J. Sz.
Wróć

Informacje

Jeśli mają Państwo pytania prosimy dzwonić pod numer:

+48 513 005 762

lub mogą Państwo skorzystać z naszego formularza kontaktowego