nauka języków w biznesie

kursy dla dorosłych

także dla dzieci

i kursy maturalne


Jak uczyć się czasowników nieregularnych? Część 1 | 30 kwietnia 2021Dzisiejszy post jest dla wszystkich chętnych do nauki czasowników nieregularnych. Osoby uczące się języka angielskiego, francuskiego i niemieckiego często narzekają na czasowniki nieregularne, na trudności z nauczeniem się wszystkich form, ich znaczenia i pisowni. Zadania nie ułatwia fakt, że co innego nauczyć się tłumaczenia czasowników z języka angielskiego na polski, a zupełnie inna sytuacja to tłumaczenie z języka polskiego na angielski, które jest niezbędne, aby płynnie mówić z wykorzystaniem tych form. Dlatego też dzielimy się z czytelnikami sposobami na ułatwienie, przyśpieszenie, usprawnienie czy też umilenie nauki czasowników nieregularnych:


Podział czasowników na grupy. Organizacja czasowników w grupy według podobieństwa form znacznie ułatwia naukę. Formy „rymują się”, gdy je powtarzamy i przez to stają się łatwiejsze do zapamiętania.

Zastosowanie kolorów. Czasowniki nieregularne można zorganizować przy użyciu różnych kolorów. Jednym kolorem można zaznaczyć: czasowniki z jednej grupy (patrz wyżej), czasowniki zaczynające się na tę samą literę alfabetu. Żeby obraz był bardziej stymulujący dla mózgu, można wybrać różne kolory dla różnych czasowników. Zaznaczanie może przebiegać wierszami lub kolumnami. Ogólnie, im więcej kolorów, tym bardziej czasowniki będą się wyróżniały i tym łatwiej będzie je zapamiętać.

Mapa myśli (ang. mind map). To sposób na przeorganizowanie tradycyjnej tabeli z czasownikami nieregularnymi. Mapy myśli pomagają zobaczyć podobieństwo form czasowników, a sposób przedstawienia czasowników bardziej zachęca do nauki niż zwykła tabelka.

Fiszki. Przygotowanie fiszek jest dość czaso- i pracochłonne, ale już sam ten proces wspomaga zapamiętywanie, więc zdecydowanie warto. Możliwości zapisu czasowników na fiszkach jest kilka. Oto przykłady: na jednej stronie fiszki piszemy polskie znaczenie, a na odwrocie zapisujemy 3 formy czasownika. Można też zapisać bezokolicznik po angielsku z jednej strony, a dwie przeszłe formy na odwrocie. Kolejna opcja to jeden zestaw fiszek z polskim tłumaczeniem na jednej stronie i angielskim na odwrocie, a drugi zestaw z bezokolicznikiem po angielsku i przeszłymi formami na drugiej stronie.

W najbliższym czasie druga część pomysłów na naukę czasowników nieregularnych.Autor: J.Sz.Wróć

Informacje

Jeśli mają Państwo pytania prosimy dzwonić pod numer:

+48 513 005 762

lub mogą Państwo skorzystać z naszego formularza kontaktowego