nauka języków w biznesie

kursy dla dorosłych

także dla dzieci

i kursy maturalne


Jak przyswajać i utrwalać słownictwo | 22 lipca 2021Zacznijmy od tego, że ucząc się słownictwa należy stawiać sobie realistyczne cele. Badania pokazują, że w trakcie jednych zajęć jesteśmy w stanie przyswoić sobie magiczną liczbę 7+/-2 nowych wyrazów. Nie chodzi tu bowiem o zapamiętywanie nowego materiału w sposób bierny, lecz aktywowanie go i używanie. Dlatego, jeśli chcemy aktywnie posługiwać się językiem, musimy najpierw wszystko sobie zaplanować.


Nauka języka w kontekście jest najważniejsza. Ucząc się nowych wyrazów warto znać tzw. Gramatykę wyrazu , a więc jaka to jest część mowy, jakie ma formy oraz w jakim kontekście jest on używany. Dlatego można w trakcie nauki założyć sobie coś w formie mini słowniczka, w którym możemy zapisywać te dane, popierać je przykładami oraz prowadzić coś w rodzaju thesaurusa, zapisując przy okazji synonimy i antonimy danego słowa. Będzie to również świetny materiał do utrwalenia słownictwa i regularnego przypominania.


W celu powtarzania słownictwa możemy wykorzystać kilka sposobów:


1. Fiszki, które możemy zrobić samemu; mając do dyspozycji papier i nożyczki możemy przygotować świetny materiał do powtórki. Na małych karteczkach zapisujemy na jednej stronie wyraz w języku obcym, a na odwrocie jego polski odpowiednik. W ten sposób testujemy samych siebie, ucząc się jednocześnie. Sama wielokrotnie stosowałam tę metodę i wiem, że jest skuteczna.


2. Memory. Tę metodę bardzo lubią moi uczniowie. Takie materiały również możemy przygotować w prosty sposób. Możemy uczyć się nie tylko znaczenia danego wyrazu, ale również synonimów i antonimów. Z doświadczenia wiem, że Memory świetnie funkcjonuje w nauce form nieregularnych czasowników.


3. Listę słów do zapamiętania wraz z ich znaczeniem możemy również wykorzystać bardziej kreatywnie. Na przykład pisząc w lewej części wyrazy obcojęzyczne, a w prawej ich odpowiedniki. Składając kartkę pionowo na pół mamy wyrazy tylko w jednym języku i możemy siebie przetestować, sprawdzając jednocześnie.


4. Używanie highlighterów zawsze mi pomagało w nauce obcojęzycznego słownictwa. Możemy różnymi kolorami zaznaczać, kategoryzując daną listę słów. Ten sposób funkcjonuje świetnie w przypadku czasowników nieregularnych. Kiedy je pogrupujemy, będą łatwiej przyswajalne.


5. W końcu możemy tworzyć krótkie teksty z zastosowaniem nauczonych wyrazów. W ten sposób aktywizujemy nasze słownictwo. W dzisiejszych czasach prawie każdy z nas ma jakiegoś obcojęzycznego znajomego, dlaczego zatem nie napisać do niego/niej wiadomości, stosując nowo nauczone wyrazy?


Kończąc ten temat, nadmieńmy, że w nauce języka obcego nie chodzi o to, ile nowych wyrazów zapamiętamy danego dnia, lecz o to, czy będą one aktywne i będziemy w stanie ich użyć na co dzień. Mając to na myśli , będziemy mogli powiedzieć, że robimy postępy w nauce języka.K.R.Wróć

Informacje

Jeśli mają Państwo pytania prosimy dzwonić pod numer:

+48 513 005 762

lub mogą Państwo skorzystać z naszego formularza kontaktowego