nauka języków w biznesie

kursy dla dorosłych

także dla dzieci

i kursy maturalne


Jak nie zapomnieć? | 19 lipca 2021W dzisiejszym poście skupiamy się na tym, co zrobić, aby we wrześniu nie mieć wrażenia, że wszystko zapomnieliśmy, że nic nie zostało w pamięci po poprzednim semestrze/roku szkolnym. A ponieważ wielu kursantów skarży się, że po przerwie wakacyjnej ich postępy w nauce języka obcego jakby cofnęły się, oto kilka sposobów zapobiegania „wakacyjnemu zapominaniu” (część już omawialiśmy w kontekście innych celów językowych):


Regularne powtórki z podręcznika/przerobionych materiałów. To najprostsza metoda, ponieważ potrzebne nam są tylko materiały i(lub) podręcznik przerobiony w minionym roku szkolnym i odrobina wolnego czasu. Wystarczy uważnie przeczytać wybrany tekst, ćwiczenia, listę słówek, zasady gramatyczne. Zapewniamy sobie dzięki temu kontakt z językiem i odświeżamy ślady pamięciowe. Młodsze dzieci można od czasu do czasu zapytać o znaczenie wybranych słówek lub poprosić o ułożenie prostych zdań.

Lektura uproszczonej książki (tzw. Readers, np. Penguin Readers, Oxford Bookworm Readers, Macmillan Readers) w języku obcym. Ważne, aby poziom nie był zbyt trudny, ponieważ wtedy możemy skupić się na treści, bez sprawdzania znaczenia nowych słów.

Wykorzystanie aplikacji do nauki języka obcego. Jest to metoda przydatna nie tylko w trakcie przerwy w regularnych zajęciach, ale ogólnie wspomagająco w nauce. To dobry sposób na powtórki słownictwa, całych zdań i zwrotów, które chcielibyśmy zapamiętać i utrwalić.

Codzienne odwiedzanie wybranej strony internetowej w języku obcym. Czytamy dla przyjemności i aby nie zapomnieć, więc sprawdzanie znaczenia wszystkich nieznanych słów nie jest konieczne (o ile nie zaburza zrozumienia tekstu).

Bez względu na wybrany sposób utrwalania materiału, ważna jest metoda małych kroków (o czym już pisaliśmy na naszym blogu) i wyznaczenie sobie tylko jednego celu (czyli powtórka/utrwalanie materiału). Dzięki temu unikniemy spadku motywacji, a chodzi nam przecież o to, aby w pełni wykorzystać wakacje i sezon urlopowy i nie zapomnieć tego, czego nauczyliśmy się w minionym roku szkolnym/semestrze.Autor: J. Sz.Wróć

Informacje

Jeśli mają Państwo pytania prosimy dzwonić pod numer:

+48 513 005 762

lub mogą Państwo skorzystać z naszego formularza kontaktowego